Hatıralar ve arzular

İsim:
E-mail:
Mesaj:
Güvenlık kodu:
Kodu giriniz:

Oğlu İlham Abduyev


Sayın site izleyicileri!
Toprak bilim adamı Azerbaycan Cumhuriyeti İlimler Akademisinin üyesi profesör Muhtar Abduyevin web sitesinin ışık yüzü görmesi aileden biri gibi beni de çok neşelendirdi. Babamın kaç yıllık bilgin emeği çağdaş teknik vasıtalarla büyük okucu kitlesine açık oldu. Dörd dilde yayımlanan şu web site aslında hem öğrenciler, hem gelecek bilginler için bir bilim bazıdır. Rusça, Türkçe, İngilsçe konuşan her kes bu siteden faydalanacaktır. Profesör Muhtar Abduyev bütün hayatı boyu genc bilginlerin hazırlanmasında büyük emek serf etmiştir. Bugün onun kendinden sonra bırakıp gitdiği bilimsel miras bu site`nin vasıtasıyla bir daha gelecek bilginlerin hazırlanmasında büyük rol oynayacakdır. Eminem ki, bundan babamın ruhu mutlu olacakdır. İzleyicilernimizin siteden daha çok yararlanması için ben de hep elimden gelen kadar yardım itmeye çalışırım. İnanıyorum ki, bu siteyle bağlı umutlarımız doğrulacak ve bilimde kazanacağınız uğurlar`da bu site`nin rolü evezssiz olacaktır.


Akif Orucov (Bakü)


Selam. Bu sitenin kullanılma sunulmasından dolayı Sizleri kutluyorum. Ben Toprak Araştırmaları ve Zirai Kimya Enstitüsünde çalışan bir genç bilim adamı olarak gelecek bilimsel araştırmalarımda kullanmaya çalışacağım. Bunun dışında Bakü Devlet Üniversitesinin Toprak Araştırmaları Bölümünde öğretim üyesiyimdir ve orda da bu bilgilerin öğrenciler tarafından kullanılmasının onların eğitiminin kalitesini etkileyeceğine inanıyorum. Bu işinizden dolayı Size bir daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Hacer Yahyayeva (Bakü)


Çok ilginç bir insandır…. Bir zamanlar öğrencisi olmuşumdur, fakat Muhtar Hocayı hiç hatırlamıyordum, böyle söylemek mümkünse tamamen aklımdan çıkmıştı, açık söylemek gerekirse, unutmuştum… Ama güzel bir tesadüf beni, akıl defterimin sayfalarını yeniden çevirmeğe sürükledi. Bu insanla ilgili bilgiler toplayarak bizlerle paylaşanlara helal olsun. Beni duygulandırdınız... Çok büyük bir insanın hatıralarımda yeniden canlanmasına bu site ile vesile oldunuz. Ben bu kelimeleri yazarken gözlerim yeşerdi… O İNSANIN, böyle bir şahsiywtin öğrencisi olduğumla bird aha gurur duydum…

Orhan Salimov (Bakü)


Selam!
Muhtar Abduyev in site sinin açılması beni çok etkiledi.Çok sevindim.Emeği geçen her kese şu işde kendi teşekürlerimi ilertirim.Kendi adıma şu siteden yaralanmağa çalışırım. Sağ olun!”dağlarım benim”kitapına göre ayrıca teşekürümü bildiriyorum.Şu kitap profesör doktor Muhtar Abduyev in şiirler toplusudu.Gördüm,İstiyorum,Ne gerek gibi parçaları çok beğendim.Benim Babam kitapını da okudum. Kitap soykökünüzden bahsidiyor.Şu kitapı 2005-de 7-ci sınıfda okuyan zaman ilk kes okudum.Cocukluğunuz beni yakından ilgilendirdi.Teşekür ederim.

Samira İsayeva (Bakü)


Selam. Ben bir şeyleri bir türlü anlamadım. Neden şu bilgin hakta bilgiler basında (Televiziyon, dergi, kazete) yer almamış oluyor. Televiziyonda aşırı yersiz insanların programaları yapıldığı halde, oyse şu muhteşem bilgin hakta hiç bir bilgi bile verilmiyor. Muhtar hoca nın yazılarının her biri ayrıca çok büyük rezonans doğuracak yazılar hagigeten. Amma maalesef ki, Azerbaycanda internetten kullananların az olması Muhtar hoca nın biliğisinden az değerlenmek anlamına geliyor. Bence, Muxhar hocayla bağlı gen bilimsel programalar yapılırsa gerçe iyi olurdu. Böyle büyük bilginlerin tanıtılması her bir azerbaycanlının görevidir. Kendim araştırmacı olduğum nedeniyle şu yazılardaki bilgiler benim bilimsel işimde çok yardımçı olacak. Bana çok yardım iden Muhtar hoca nın elyazmaları oldu.

Dr.Cavid (Praga)


Sitenin açılışı beni çok etkiledi. İnsan gerçekleşen bir yapıda kendi emeğinin azacıkda olursa bile faydasını görerken çok kururlanıyor. Büyük insansız, inanın bana çok semimiyim. Ben kaç yılldır bilimi adamları ile çalışıyorum ve insanları bir az biliyorum söylesem yanılmarım. Size çok büyük değer veriyorum. Yalnız şunu söylemek istiyorum ki, her şeye göre teşekkürler.


Fizuli Ahmedov (Bakü)


Önce, şu siteğı oluşturanlara ve gelecekte geliştiren insanlara kendi teşekürlerimi ilertiyorum.
Çok ilginc. Kendisi tam bir yeni kultur numunesitir. Eger bir millet gibi kendi mühteşem bilginlerimize değer vermiş olsak ve hem ayrıca onların yaratıcılığından doğru faydalana bilsek gerçe biz kazanarız.
Böyle sitelerin oluşması miletimizin aydanlatmak sahasında yeni bir adımdır.

Rufat Mardanlı (Bakü)


Ben Odlar Yurdu Üniversitesi 3-cu sınıf öğrencisiyim. Ünversitede verilmiş bir mevzuya aid googl`da arama yaparken bu siteye tanık oldum. Bana gerekli olan bilgilerin 90-95%-ni ben şu sitede buldum. Ben onun yazılarını okudukda bu sonuca vardım ki, O gerçekden büyük bilgindi. Şu site`nin tertibatçılar`ına kendi teşekürümü bildiriyorum ki, böyle güzel bir site oluşturmuşlar.

Fariz Huseynov (ABD)


Site benim için iyi fırsat tanıt`tı-eğitim aldığım universitede ve .b. bilimsel mekanlarda bu sitenin tanıtılmasından yana dün 600`kişiye yakın mail gönderdim. Sizi ve her bir azerbeycanlını kutluyorum.


[1] [2]

Kitapları

Şirvan ovalığı toprakların çoraklaşması ve onunla mucadele araştırmaları Şirvan ovalığı toprakların çoraklaşması ve onunla mucadele araştırmaları
Mil ovalığı topraklarının islahı Mil ovalığı topraklarının islahı
Azerbaycanın killi çoraklıklarının hizlı islahı Azerbaycanın killi çoraklıklarının hizlı islahı
Dellüvial çorak topraklar ve şunların islah soruları Dellüvial çorak topraklar ve şunların islah soruları
Azerbaycan ovalığ kısmının delüvial çorak toprakları Azerbaycan ovalığ kısmının delüvial çorak toprakları
Azerbaycanda çorak topraklar ve onların iyileştirilmesi Azerbaycanda çorak topraklar ve onların iyileştirilmesi
Dağlarım benim Dağlarım benim